CO JE TŘEBA ZVÁŽIT PŘED NÁKUPEM STUDENTSKÝM NOTEBOOKEM

21.08.2017

 

 

CO JE TŘEBA ZVÁŽIT PŘED NÁKUPEM STUDENTSKÝM NOTEBOOKEM

 

Navštěvovat univerzitu a nemít notebook ... no, zní to už trochu jako příběh z minulého tisíciletí. Počítač v tašce dává studentovi svobodu a je nedílnou součástí jeho životního stylu.


Je zřejmé, že notebook musí být:


1. Výkonný. Protože ať tvrdí student co chce, nakonec nezůstane jen při psaní seminárok v Office. Naopak je možné hrát a sledovat videa atd.
2. Odolný. Notebooky byly navrženy jako hardwarově vestavěné počítače. A studentství je nejlidnatější populace vůbec. Dá se čekat, že notebook bude nošen, bouchání a házen na různých zvláštních místech, ve vlacích, bude se povalovat mezi odpadky na internátních postelích a proto musí i něco vydržet.
3. Levný. Říká se, že pouze dvě ze tří hlavních rysů jsou vždy k dispozici. Ve skutečnosti můžete mít výkonný, odolný a dokonce levný notebook. Termín "levné" znamená částku 200 až 300 EUR a někdy i méně. Jen třeba prohledávat internetové obchody o něco déle a nevrhá se po prvním předražený Apple, který na vás zasvítí z reklamy.


A teď přichází okamžik, kdy řekneme, co musíme zvážit před tím, než si koupíme studentský notebook. V první řadě velikost a hmotnost. Jak velký jste zabalili, kde ho používáte? Jsou milovníci velkých obrazovek (kvalita obrazu rozhoduje), kteří se rádi smíří s větší váhou, ale i milovníci maličkých polotabletov. Ty největší kusy bývají nejnáročnější na nabíjení, čili rozumný kompromis je někde mezi 12 a 15 palci úhlopříčky obrazovky.


Když už jsme zmínili výkon baterie ... určitě neberte nic, co vydrží bez nabití méně než 6 hodin, ale 8 je ještě lepší. Spotřeba se samozřejmě mění podle toho, co děláte a jak moc "přehání" disky a procesor. Je možné, že výrobce netestoval své výrobky při plném zatížení. Baterce můžete pomoci několika triky, například "vyčištěním" programů, nebo provozem v chladnějším prostředí.


Rozhodně budete chtít, aby vaše zařízení bylo nejnovější Windows, v současné době deset. Uživatelé Linux si umí svůj systém dostat do počítače i sami, ale je jich velmi málo - Windows je základ. Nyní však otázka - dostanete k počítači i CD s Windows, popřípadě dokážete si ho reinstalovat ze skryté oddíly, abyste nemuseli do servisu? Tyto otázky se také dotazují před nákupem nového počítače.


No, co by to bylo pro studentský notebook, kdyby neměl žádné porty? Každý má plno externích disků, USBčiek s přednáškami od kamarádů, fotoaparátů, smartphonů ... A k tomu chcete HDMI, USB už ne v nižší verzi jako 3.0, otvory na SD karty a podobně. Zkrátka - čím více se připojujete, tím lépe je stroj.


Konečně a konečně si pamatujeme, s čím mluvíte - klávesnicí a myší. Věci, které nesmějí být vůbec opomenuto, protože vaše prsty se budou na nich léta drát. Když už budete v obchodě s elektronikou, ideální je vyzkoušet si jak vám notebook "sedne" do ruky, zda jsou klávesy pohodlné (mají určitou výšku, odpor ...). Myšky k notebookům bývají maličké, ale zdravá ruka právě potřebuje velkou myš, jinak na to doplatí celé zápěstí. A samozřejmě je myš odolná a možná s vysokou citlivostí DPI.

SLEDUJTE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH