JAK VYBRAT FOTOAPARÁT?

27.03.2017

Každý z nás si kupuje fotoaparát s jediným cílem – mít perfektní fotografie! Existuje nejedna drobnost, která může tento cíl zhatit, pokud však si však pečlivě prostudujete našeho průvodce výběrem fotoaparátu, můžete si být skoro jisti, že s koupí nového přístroje nešlápnete vedle!

 

fotavybrat_fotoaparatk

           zrcadlovkakompaktkompaktní fotoaparát s objektívem

 

 

Co je třeba zvážit?

Před koupí digitálního fotoaparátu je třeba zodpovědět si hned několik důležitých otázek. Jinak by se vám totiž snadno mohlo stát, že zakoupený přístroj bude spíše pro vztek než pro radost.

  • Foťák nebo mobil: Fotit mobilem je sice v módě, ani sebelepší smartphone se ale svými výsledky fotoaparátu nevyrovná. Chcete-li mít ostré fotky pohybu a akce (hrající si děti) nebo za zhoršených světelných podmínek, bez foťáku se neobejdete. Další výhodou je možnost využití optického zoomu nebo stabilizace pro přiblížení detailů. Nic z toho vám drtivá většina mobilů nenabídne.
  • Co chci fotografovat a jak moc se tomu chci věnovat? Pro běžné, rychlé a nenáročné focení vám bude stačit základní kompaktní fotoaparát. Potrpíte-li si na kvalitu, je správnou volbou pokročilý kompakt, kompakt s výměnným objektivem nebo základní zrcadlovka. Ti nejnáročnější, toužící po dokonalých výsledcích bez kompromisů, sáhnou po pokročilé či poloprofesionální zrcadlovce!

 

jak_vybrat_fotak

 

  • Jak důležité jsou pro mě rozměry a hmotnost? Mít krásné snímky je super, ale rozmyslete si, zda se opravdu budete chtít tahat s těžkým a neskladným přístrojem. Nehodil by se vám spíše foťák, který snadno schováte do kapsy?
  • Budu fotit v extrémních podmínkách? Zní-li vaše odpověď ANO, zaměřte se na outdoorové foťáky. Jsou vodotěsné, odolné vůči prachu či mrazu a přežijí i drsnější zacházení.
  • Chci mít ze svých dětí fotografy? Levnější oudoorové kompakty jsou vhodné i pro ruce vašich dětí. Odolností, konstrukcí i ovládáním jsou totiž uzpůsobeny těm nejmenším.
  • Kolik chci investovat? Základní kompakty jsou cenově dostpné takřka komukoliv. Ceny kvalitnějších přístrojů jsou pochopitelně vyšší, vždy je to však vyváženo zvýšenou užitnou hodnotou, funkcemi a v neposlední řadě i kvalitou výsledných snímků. Vývoj v oblasti fototechniky jde neustále dopředu, přesto si můžete být jisti, že správně vybraný přístroj vám vydrží spolehlivě sloužit řadu let!

 

Typ fotoaparátu

 

kompaktní_fotoaparáty

základní kompakty

pokročilé_kompaktyodolné_kompakty

 

kompakt_s_objektívom

Tyto tzv. bezzrcadlovky kombinují výhody kompaktů zrcadlovek. Z kompaktů si berou především malé rozměry (díky absenci zrcadla), ze zrcadlovek zase množství funkcí, rychlost+kvalitu ostření a expozice a především možnost měnit objektivy. Zásluhou toho je jejich použití opravdu všestranné, snadno totiž můžete střídat objektivy dle aktuální potřeby. S těmi menšími se navíc bezzrcadlovky vejdou i do kapsy. S tím souvisí i hmotnost, která je výrazně nižší než u zrcadlovek.

 

digitální_zrcadlovky

Požadujete-li špičkový fotopřístroj pro každou situaci a nevadí-li vám větší rozměry a hmotnost nebo vyšší cena, digitální zrcadlovky jsou pro vás jasnou volbou. Mají velký snímač, umožňující pořizovat fotografie nejvyšší kvality a pyšní se nepřeberným množstvím kreativních funkcí, které ocení pokročilejší amatéři i profesionálové.

Zrcadlovky jsou velice rychlé, jsou tedy ideálem pro focení sportu a pohybu obecně. Výhodou je také pořizování vysoce kvalitního videozáznamu ve FULL HD anebo i 4K UHD rozlišení (u některých novinek, které se chystají na trh). Dokonce i mnohé filmové produkce z celého světa využívají digitálních zrcadlovek pro profesionální natáčení filmů.

 

základní_zrcadlovkypokrocilé_zrcadlovkyprofesionální_zrcadlovky

 

 

Objektivy

Je to prosté – bez kvalitního objektivu zkrátka dobrou fotku neuděláte. Vybrat správnou optiku odpovídající účelům focení je proto velice důležité. 

Základní dělení objektivů je toto:

objekivy_s_promenlivou_ohniskovou_vzdalenosti

 

ZOOM objektivy jsou vybaveny v zásadě všechny kompakty, primárně se však zaměřme na přístroje, u kterých je možná výměna objektivů. První parametr, který většinu zákazníků zajímá, je velikost zoomu. Ta udává, kolikanásobného přiblížení lze tímto objektivem dosáhnout. Ve skutečnosti ale tato hodnota není 100% vypovídající.

 

Více prozradí minimální a maximální ohnisková vzdálenostMenší číslo určuje, jaký nejširší záběr můžeme pořídit. Vyšší číslo říká, jak velkého přiblížení dosáhneme = čím je vyšší číslo větší, tím výraznější bude přiblížení (např. u objektivu s rozsahem ohnisek 24–120 mm je zoom 5x a objektiv hodnotou 24 mm patří k širokoúhlým = zachytí široký záběr, zatímco objektiv 70–300 mm má zoom 4x ale svým maximálním rozsahem 300 mm patří k teleobjektivům = skvěle přiblíží i vzdálenou scénu)

 

objektivy_s_pevnou_ohniskovou_vzdalenosti

 

Jak již název napovídá, tento typ objektivů není vybaven zoomem (má tedy jen jednu pevně danou ohniskovou vzdálenost). Tuto zdánlivou nevýhodu kompenzuje jednoduchost konstrukce. Díky tomu bývají tyto objektivy kvalitnější a mají taktéž lepší světelnost (viz níže) než zoomy. Před jejich koupí ale pečlivě zvažte, zda se vámi vybraná ohnisková vzdálenost bude hodit na to, co se chystáte fotit.

 

 

 

Rozsah ohniska

 

Ať už máte objektivy pevné nebo s proměnlivou ohniskovou vzdáleností, velikost této vzdálenosti (popř. její rozsah), pro vás bude velice důležitý.

Základní dělení objektivů dle ohniskové vzdálenosti je následující:

sirokouhlý_objektívnormalny_objektivteleobjektiv

 

Světelnost objektivu

Světelnost je další z klíčových vlastností pro výslednou fotografii. Udává nám schopnost objektivu propouštět světlo. Je znázorněna číselnou hodnotou a písmenem f (např. f/2,8). Čím nižší číselná hodnota je, tím lépe. A proč je světelnost tolik důležitá? Světelnější objektivy si lépe poradí s focením za zhoršené viditelnosti a neméně významná je světelnost i s ohledem na hloubku ostrosti - i zde platí, že čím je hodnota nižší, tím menší hloubku ostrosti lze nastavit.

Objektivy s proměnlivou ohniskovou vzdáleností mají většinou i proměnlivou světelnost (např. f/4,5–6,3). Skla s nejlepší světelností dosahují v dnešní době hodnoty cca f/1,4. Světelnost je opravdu důležitá a je to znát i na ceně – čím světelnější objektiv, tím je jeho cena vyšší.

 

 

SLEDUJTE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH