JAK VYBRAT TISKÁRNU?

24.03.2017

Vytisknout si čas od času dokument nebo obrázek potřebuje asi každý. Řešit se to dá návštěvou copycentra, kde vám dokument za úplatu vytisknou, mnohem pohodlnějším, jednodušším a v konečném důsledku i levnějším řešením (zejména tisknete-li častěji) je koupit si tiskárnu.  Podle čeho byste se měli řídit, abyste při jejím výběru nešlápli vedle, vám poradí následující řádky.

 

jak vybrat tiskárnu

 

 

Klasické-inkoustové-tiskárnyklasické-laserové-tiskárnymultifunkčí-laserové-tiskárnymultifunkčný-injoustové-tiskárny

 

 

Víte, kolik toho chcete měsíčně tisknout? V jakém formátu? Jestli budete potřebovat i kopírku? Zodpovězení níže uvedených otázek základním předpokladem pro správný výběr tiskárny.

 

 • Kolik toho měsíčně vytisknu? Bude mi stačit vytisknout pár stránek, nebo budu tisknout desítky stran, takže se mi vyplatí investovat do tiskárny s levnějším provozem?
 • Budu chtít tisknout barevně? Má pro mě smysl investovat do dražší barevné tiskárny nebo mi bez problémů postačí levnější černobílá?
 • Budu chtít tisknout fotografie? Budu tisknou fotky? Potřebuju je mít ve špičkové kvalitě nebo mi vystačí běžná barevná tiskárna?
 • Stačí mi jen tisk? Nebo se mi bude hodit multifunkční zařízení, které umí i skenovat nebo kopírovat?
 • Jak budu tiskárnu připojovat? K tiskárně vybavené Wi-Fi se můžu připojit na dálku, z různých počítačů a v některých případech i ze smartphonu… stojím o to?
 • Jaké formáty budu tisknout? Stačí mi klasická A4 tiskárna nebo se musím poohlédnout po tiskárně na větší formáty? A budu tisknout štítky CD?

 

Zodpovězeno?

 

Pokud ano, můžeme se pustit do samotného výběru

 

 

Jakou technologii tisku zvolit?

Laserové tiskárny

Ještě nedávno byly laserové tiskárny využívány takřka výhradně v kancelářích, díky poklesu jejich ceny se ale stále častěji objevují i v domácnostech. Jsou o něco dražší, než inkoustové tiskárny, oproti drtivé většině z nich však mají výrazně nižší náklady na tisk. I náhradní tonery stojí víc než inkoustové náplně, vystačí však obvykle na tisíce stránek a navíc nevysychají. Vynikající je rovněž rychlost a kvalita tištění textu. Na co se naopak laserové tiskárny nehodí je tisk fotografií, nedokáží totiž využít vlastností fotografických papírů.

Doporučení: Laserové tiskárny jsou ideální volbou do kanceláří, pro studenty, zkrátka pro všechny, kteří tisknou větší množství textových dokumentů.

 

Inkoustové tiskárny

Nejrozšířenější typ tiskáren. Jsou cenově dostupné a nabízejí vysokou kvalitu černobílého i barevného tisku. Při nákupu ale rozhodně není radno sledovat jen pořizovací cenu tiskárny. Významnou položkou jsou totiž také provozní náklady, typicky reprezentované spotřebou inkoustu a cenou náhradní náplně. Často se tak může stát, že koupě levné inkoustové tiskárny vás v konečném důsledku vyjde hůř než nákup dražší tiskárny s nižšími tiskovými náklady. Nevýhodou inkoustových tiskáren je, že část inkoustu spotřebovávají i ve chvílích, kdy zrovna netisknou – nejčastěji při čištění tiskových hlav.

Doporučení: Nejlepší volba pro většinu domácností. Hodí se totiž pro občasný tisk případně tisk barevných stránek a fotografií.

 

Jaký typ tiskárny zvolit?

 

klasická-tiskarniKlasické tiskárny

Velkým hitem současnosti jsou multifunkční tiskárny, ale ruku na srdce, jak často kopírujete nebo skenujete? Zvažte tedy, zda vám nebudete stačit klasická tiskárna, která sice neumí kouzla, ale zato stojí méně a vašim potřebám bude plně vyhovovat

 

multifunkcní-tiskárnaMultifunkční tiskárny

Multifunkční tiskárny jsou všestranná zařízení, která krom tisku zvládnout kopírování, skenování a některé modely v sobě mají i fax. Kvalita skeneru či kopírky sice obvykle není tak vysoká, jako u samostatných zařízení, pro drtivou většinu uživatelů je však naprosto vyhovující. U skeneru se jako dostatečné rozlišení pro domácí použití považuje 600x1200 dpi, potrpíte-li si na vysokou kvalitu skenování fotografii, vsaďte na rozlišení 1200x2400 dpi.

 

foto-tiskárnyFototiskárny

Pokud často tisknete fotografie a chcete je mít opravdu ve špičkové kvalitě, zvažte nákup fototiskárny. Ty obvykle disponují větším počtem barevných náplní (k základním barvám přibude např. šedá či modrá). Velmi praktické jsou tiskárny vybavené technologií PictBridge, které dokážou tisknout přímo z fotoaparátu. Stačí ho jen spojit s tiskárnou, vybrat fotografie a spustit tisk.

 

 

Vyplatí se tiskárna vybavená Wi-Fi?

 

Kromě připojení kabelem (obvykle USB) podporuje stále více tiskáren také možnost bezdrátového spojení s počítačem (u některých modelů i s mobilem) pomocí Wi-Fi. To se hodí hned z několika důvodů. Jednak můžete tisknout takřka odkudkoliv, a také můžete k  tiskárně přistupovat z libovolného počtu zařízení. Jedna Wi-Fi tiskárna tak pohodově vystačí celé domácnosti. Pokud tedy nepoužíváte tiskárnu jako stálé příslušenství ke stolnímu PC nebo pokud máte doma více počítačů, tiskárna s Wi-Fi se rozhodně vyplatí.

 

wifi-tiskárna

 

Jaké funkce se vám mohou hodit?

 • Oboustranný tisk: řada tiskáren si dnes s oboustranným tiskem hravě poradí i bez vaší pomoci. Stačí v počítači zadat požadavek na oboustranný tisk a vše ostatní už zvládne tiskárna. Ušetříte tak spoustu papíru nebo času, který byste ztratili manuálním otáčením listů.
 • Potisk CD: kromě klasického papíru a fotopapíru umožňují některé tiskárny i potisk CD, nejrůznějších štítků, fólií atd.
 • Tisk k okrajům: nejčastěji při tisku fotografií se vám může hodit dovednost tiskárny využít celou plochu papíru. Obrázek díky tomu vytisknete bez bílých okrajů.
 • Skenování diapozitivů: máte zásoby starých fotek na 35mm filmu a rádi byste je převedli do moderní digitální podoby? Díky tiskárně s výbavou pro skenování diapozitivů a negativů toho můžete jednoduše dosáhnout.
 • Slot na flash disk nebo paměťovou kartu: tiskárny s touto výbavou vám umožní tisk či skenování i bez zapnutí počítače. Jednoduše vložíte flashku (paměťovou kartu) do tiskárny, na displeji zvolíte, co potřebujete, a jde se na věc…
 • Více zásobníků na papír: některé tiskárny jsou vybaveny více zásobníky papíru. Praktické je to především v případě, že tisknete na různé formáty nebo typy papíru (např. klasický + fotopapír). Nemusíte neustále přenastavovat jediný zásobník, prostě si jen v nastavení tisku vyberete, odkud se má brát papír.

 

 foto-tiskárna

 

Co vás může při výběru nové tiskárny zajímat?

 • Rychlost tisku: udává, jak rychle tiskárna vytiskne barevnou/černobílou stránku. Údaj však může být lehce zavádějící, někteří výrobci totiž mohou udávat rychlost tisku při nižším nastavení kvality.
 • Rozlišení tisku: dpi (bod na palec) nám říká, jak jemně dokáže tiskárna tisknout. V základu je dostačující rozlišení 300x300 dpi, špičkové tiskárny pak dosahují i rozlišení 9600x2400 dpi. Obecně přitom platí, že čím vyšší hodnoty jsou, tím kvalitnější je výsledek.
 • Typ použitelných inkoustů: některé tiskárny mají oddělenu pouze černou a barevnou náplň, jiné naopak mají samostatné zásobníky pro všechny čtyři základní barvy (u některých tiskáren i více). Tato varianta je výhodnější, protože ve chvíli, kdy vám dojde jedna barva, stačí vyměnit jen tuto konkrétní náplň, což je rozhodně ekonomičtější. Před koupí je také dobré zkontrolovat, kolik stojí náhradní náplně popř.  jestli existují i neoriginální varianty (které však nejsou tak kvalitní a mohou způsobovat problémy – např. zasychat).
 • Formát tisku: udává, na jaký největší formát papíru je možné tisknout. Nejběžněji se u dnešních tiskáren setkáme s maximálním formátem A4.
 • Kapacita zásobníku: prozradí, jaké je maximální množství papíru, které pojme zásobník tiskárny.

 

SLEDUJTE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH